PRŮJEM SE NEVYPLATÍ PODCEŇOVAT
Asi jste ho zažili. Většinou přichází nenadále a může postihnout každého bez ohledu na věk nebo zdravotní stav. Jaké jsou nejčastější příčiny průjmu, kdy navštívit lékaře a čím ho zkusit zastavit?
Jako průjem můžeme označit stav řídké stolice, která se opakuje nejméně třikrát během dne. Pokud potíže odeznějí do 2 týdnů mluvíme o krátkodobém (akutním) průjmu. Pokud však potíže přetrvávají déle než 4 týdny jedná se dlouhodobý (chronický ) průjem.
Průjem nikdy nepřichází jen tak sám od sebe, pokaždé signalizuje příznak nějaké jiné poruchy nebo onemocnění.
Stolice může být při průjmu různě zbarvená, každá barva vypovídá o jiné příčině. Například nažloutlá barva se objevuje po požití příliš mnoho tuků nebo alkoholu a souvisí s játry, zelená přichází společně s infekcí. Zpozornět bychom měli vždy, pokud průjem obsahuje příměs krve hlenu či hnisu. V takovémto případě je vhodné vyhledat lékaře.
Krátkodobý průjem:
• NEVHODNÉ STRAVOVÁNÍ
• KONZUMACE NEDOSTATEČNĚ TEPELNĚ UPRAVENÝCH NEBO PROŠLÝCH POTRAVIN
• PITÍ VODY Z NEOVĚŘENÉHO ZDROJE
• VIROVÉ NEBO BAKTERIÁLNÍ INFEKCE
• VEDLEJŠÍ ÚČINY RŮZNÝCH LÉKŮ
• UŽÍVÁNÍ ANTIBIOTIK
• POTRAVINOVÉ ALERGIE
Dlouhodobý průjem:
• DLOUHODOBÝ STRES
• NARUŠENÁ MIKROBIOTA VE STŘEVECH
• STŘEVNÍ ONEMOCNĚNÍ
• ONEMOCNĚNÍ TRÁVÍCÍHO TRAKTU
• SYNDROM DRÁŽDIVÉHO TRAČNÍKU
Snažte se o pravidelný pohyb a vyhýbejte se stresovým situacím. Dbejte na vyvážený jídelníček s dostatečným obsahem vlákniny. Dbejte na správné hygienické návyky. Po návštěvě toalety si vždy pečlivě umyjte ruce. Ovoce a zeleninu před konzumací vždy pečlivě umyjte. Nepoužívejte stejné prkénko pro krájení masa a zeleniny. Používejte potravinářský teploměr pro kontrolu teploty připravovaného masa. Vnitřní teplota pro bezpečnou konzumaci se u různých druhů liší, pro kuře je to 75 °C, pro vepřové maso a pro hovězí 63 °C . Pokud trpíte nějakou nemocí, dodržujte vhodná dietní opatření.
Při průjmových obtížích dbejte na zvýšený příjem tekutin, protože jedním z průvodních znaků je špatně se vstřebávající voda ve střevech, která pak odchází spolu se stolicí. U malých dětí, zejména novorozenců a batolat, může průjem vést až k absolutní dehydrataci organismu, která je ohrožuje na životě. Stejně tak u starých lidí. Proto situaci nepodceňujte a včas vyhledejte lékařskou pomoc. Během průjmu také nezapomínejte na doplnění minerálů a vlákniny.
ZBAVTE SE PRŮJMU
S PROIBS®
PROIBS® jako certifikovaný zdravotnický prostředek nabízí pomoc při léčbě dlouhodobého průjmu a dalších příznaků syndromu dráždivého tračníku. PROIBS® můžete bezpečně používat i po odeznění průjmu pro udržování optimálních podmínek ve vašich střevech.
ZBAVTE SE PRŮJMU
S PROIBS®
ZKUŠENOSTI ZÁKAZNÍKŮ
„Každé ráno jsem pila PROIBS® a již po týdnu přišlo zlepšení. Moje břicho nebylo tak klidné již mnoho let. Jaká to úleva, když už nemusím myslet na problémy s trávením!“
Emma
„Moje břicho je klidnější. Jsem schopen jíst, aniž bych dostal průjem. Bolest a pocit nafouklosti jsou pryč. PROIBS® navíc skvěle chutná!“
Martin