Publikováno: 21. 8. 2023671 slov3,4 min čtení

Slyšeli jste o podrážděném tračníku a zajímá vás, co to přesně znamená a zda trápí zrovna vás? Jde o chronické onemocnění gastrointestinální soustavy se správným lékařským názvem syndrom dráždivého tračníku (zkráceně IBS). Způsobuje různé nepříjemné příznaky, jako jsou bolesti břicha, průjem, zácpa nebo nadýmání, které trvají dlouhodobě a opakovaně se vrací. Některé osoby mohou být k tomuto onemocnění náchylnější než jiné.

Kdo trpí syndromem dráždivého tračníku nejčastěji?

Nepříjemné prvenství v počtu nemocných vyhrávají u laicky řečeného podrážděného tračníku ženy. Proč tomu tak je, zatím není zcela jasné. Předpokládá se, že zde hrají roli výkyvy hormonů během cyklu, které mohou ovlivňovat střevní pohyby a způsobit zvýšenou citlivost střevní sliznice. Rovněž může jít o působení psychosomatických faktorů, které se častěji projevují u žen. Vědci také zjistili, že ženy s IBS pociťují více únavy, deprese, úzkosti a mají nižší kvalitu života než muži trpící IBS.

Na vině může být i stres či nevhodná strava

Lidé zažívající vysokou úroveň stresu mají větší šanci, že se u nich IBS rozvine. Stres totiž ovlivňuje mikrobiotu střev a může způsobit řadu obtíží, ať už se jedná o průjem, zácpu, nadměrnou plynatost či křeče v břiše. Mozek a střeva spojuje takzvaná osa střevo-mozek, což je systém oboustranných vazeb mezi fyziologií střev a funkcí mozku. I krátkodobý stres ovlivňuje složení mikroorganismů ve střevech. Stres zároveň zhoršuje příznaky syndromu dráždivého tračníku.

Dalším významným faktorem pro rozvoj IBS může být nesprávná strava. Lidé, kteří konzumují málo vlákniny, mají nedostatečný příjem tekutin nebo přehnaně konzumují potraviny, které mohou dráždit zažívací trakt (např. kořeněná jídla, alkohol, kofein), mají větší šanci, že se u nich syndrom dráždivého tračníku rozvine.

Jak žít s podrážděným tračníkem?

I když IBS nelze zcela vyléčit, existuje několik způsobů, jak zmírnit obtíže a zlepšit kvalitu života pacientů s podrážděným tračníkem:

  1. Upravit stravovací systém

Vědecké studie ukazují, že lidé trpící syndromem dráždivého tračníku (IBS) by měli upravit svůj stravovací režim a vyhnout se tzv. FODMAP potravinám, které mohou způsobovat trávicí potíže. Avšak náchylnost k jednotlivým potravinám může být individuální.

  1. Pravidelně cvičit

Pravidelná fyzická aktivita také hraje důležitou roli v zvládání stresových situací. Aktivity mírné intenzity, jako je rychlá chůze, jóga, kolečkové brusle, jízda na kole nebo dechová cvičení, se jeví jako nejvhodnější pro ty, kteří trpí IBS.

  1. Omezit stres

Stres patří mezi hlavní spouštěče IBS. Proto je vhodné zaměřit se na životní styl, vyhýbat se stresovým situacím nebo se naučit s nimi lépe pracovat. Tipy pro zvládání stresu si můžete přečíst v našem článku.

  1. Vyzkoušet PROIBS®

PROIBS®, certifikovaný zdravotnický prostředek, byl vyvinut speciálně pro pacienty trpící IBS. Nabízí pomoc při léčbě příznaků. Navíc ho můžete bezpečně používat i po odeznění všech příznaků pro udržování optimálních podmínek ve vašich střevech.

Zdroje:

Kim, Young Sun, and Nayoung Kim. „Sex-gender differences in irritable bowel syndrome.“ Journal of neurogastroenterology and motility 24.4 (2018): 544.

KUPTE SI PROIBS® V TĚCHTO LÉKÁRNÁCH: