Znáte to? Blíží se termín rodinné oslavy a vy máte již týden předtím bolesti břicha. Nebo vám jen pomyšlení na důležitou prezentaci v práci způsobuje průjem. V těchto případech bude zdrojem vašich potíží s velkou pravděpodobností stres. Jak spolu zažívání a stres souvisí a proč nás vlastně tyto potíže trápí? Studie dokazují, že odpověď na tyto otázky se skrývá v takzvané ose střevo-mozek. Přečtěte si tento článek a zjistěte více o tom, jak mozek se střevy komunikuje i to jak můžete fyzické příznaky zmírnit.
Průjem ze stresu a IBS
Pokud vás průjem ze stresu trápí již delší dobu, může to signalizovat i závažnější onemocnění. Tento problém se často objevuje jako jeden z příznaků syndromu dráždivého tračníku (IBS), což je porucha v autonomním nervovém systému, která postihuje střeva. Z tohoto důvodu se IBS řadí mezi psychosomatická onemocnění, při kterých jsou fyzické části těla ovlivňovány stavem psychiky.
Jak mozek se střevy komunikuje?
Většina z nás možná považuje trávicí systém za jednoduchou trubici, kterou prochází jídlo a tekutiny, ale ve skutečnosti má střevní trakt svůj vlastní vysoce komplexní nervový systém. Možná to zní neuvěřitelně, ale mozek se střevy skutečně komunikuje. Tento komunikační kanál se nazývá osa střevo-mozek. To, co se děje ve střevech, může tedy přímo ovlivnit funkci mozku a opačně. Problém nastává, když mezi mozkem a trávicím traktem dojde k nesprávné komunikaci. Ti, kteří již mají nepříjemné zkušenosti, například s průjmem, jsou již při náznacích potíží citlivější a tím začíná začarovaný kruh stresu a IBS. Tehdy může docházet k situaci, že tělo automaticky vstupuje do naprogramované reakce „boj nebo útěk“, která byla v minulosti, kdy rozhodovala o přežití, velmi užitečná. Dnes je ale spíše na obtíž a je potřebné dostat tělo zpátky do režimu „odpočinku a trávení“. Tento proces se označuje jako IBS stresová reakce.
To znamená, že stres a úzkost prokazatelně narušují trávení. Zároveň to ale znamená, že je možné pomocí vlastního myšlení fyzické příznaky IBS zmírnit. Není to skvělá zpráva?
Psychosomatická léčba IBS
Ví se, že příčiny syndromu dráždivého tračníku jsou multifaktoriální a k hlavním spouštěcím faktorům patří stres a psychická nepohoda. Dnes již studie dokládají, že psychosomatická léčba, která pacientům poskytuje lepší způsoby zvládání stresu, zmírňuje příznaky IBS. Také terapie, autogenní trénink a meditace, které vyvolávají relaxační reakci, se zdají být ve zmírňování těchto příznaků velmi účinné. Existují i další psychoterapeutické postupy, jako je např. hypnoterapie, které ale musí být prováděny vyškoleným specialistou. Kromě toho je velmi důležitá i spánková hygiena.
Vyzkoušet můžete také PROIBS®.
Zatím neexistuje lék, který by vás obtíží způsobenými syndromem dráždivého tračníku zbavil jednou provždy. PROIBS byl speciálně vyvinut pro léčbu příznaků IBS. Pomáhá udržovat optimální podmínky ve vašich střevech, čímž podporuje zde sídlící zdravé bakterie. Tento certifikovaný zdravotnický přípravek ze Švédska se osvědčil v odborných studiích i u pacientů. Syndrom dráždivého tračníku totiž souvisí také se skladbou střevní mikroflóry, která je do jisté míry ovlivňována psychikou a sama prokazatelně psychiku ovlivňuje.
Více se o PROIBS dozvíte zde: https://www.proibs.cz/o-proibs/
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4202343/